

Czujesz ból po leczeniu kanałowym? Chciałbyś wiedzieć, czy to zwyczajna sytuacja, czy też raczej świadczy ona o tym, że coś poszło nie tak? Przyczyny takiego bólu mogą być różne. Przyjrzyjmy się bliżej tym najczęstszym.
Nadwrażliwość pozabiegowa
Ból odczuwany po zabiegu leczenia kanałowego nie należy wcale do rzadkości. Jeżeli zostało ono wykonane skutecznie, to ząb nie może wprawdzie boleć, jako pozbawiony unerwionej miazgi, często jednak bolą otaczające go tkanki.
To dlatego, że leczenie kanałowe to inwazyjny zabieg. Mechaniczne opracowanie kanałów oraz zastosowanie środków płuczących system kanałowy podrażnia okolice zęba. Właśnie stąd bierze się ból po zabiegu.
Nadwrażliwość pozabiegowa najczęściej ustępuje samoistnie. Trzeba tylko starać się nie podrażniać leczonego miejsca. Najlepiej wybierać potrawy nie wymagające dużo gryzienia, a w każdym razie gryźć drugą stroną jamy ustnej.
Ból można łagodzić za pomocą płukanek z ziół o przeciwzapalnych właściwościach, takich jak rumianek i szałwia. Pomocny może być także zimny okład – aby nie podrażniać skóry, najlepiej przykładać go przez ścierkę.
Ból spowodowany nadwrażliwością pozabiegową najczęściej ustępuje już po kilkunastu godzinach, ewentualnie kilku dniach. W wyjątkowych przypadkach może utrzymywać się dłużej – dwa lub trzy tygodnie. Jeżeli po upływie tego czasu nadal boli, może to być znak, że coś poszło nie tak i należy udać się do dentysty.
Niewłaściwie dopasowane wypełnienie
Zdarza się też tak, że ząb po leczeniu kanałowym boli przy nagryzaniu. Najczęstszy powód takiej dolegliwości to nieodpowiednio dopasowane wypełnienie. Jeżeli jest ono zbyt wysokie, tkanki utrzymujące ząb zmagają się ze zbyt dużym obciążeniem.
Rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę u dentysty w celu skorygowania wysokości wypełnienia. Do czasu wizyty w gabinecie stomatologicznym trzeba się starać nie nagryzać zęba, aby nie zaostrzyć stanu zapalnego.
Nieskuteczne leczenie kanałowe
Czasem zdarza się, że ząb nie boli bezpośrednio po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, natomiast zaczyna boleć po dłuższym czasie – kilku miesiącach, a nawet kilku latach po zabiegu.
Nie mamy dobrych wiadomości – zazwyczaj taki ból oznacza, że leczenie zostało przeprowadzone nieskutecznie. Kanały nie zostały dokładnie oczyszczone, któryś mógł nawet zostać całkiem przeoczony. W każdym razie, w kanałach pozostała martwa miazga. I co teraz? Trzeba będzie przeprowadzić reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe, aby naprawić tamte niedopatrzenia.
Co możesz teraz zrobić?
Leczenie kanałowe to często jedyny zabieg pozwalający uratować ząb przed ekstrakcją, musi ono jednak być przeprowadzone skutecznie. Dlatego w Ambasadzie Uśmiechu stosujemy mikroskop stomatologiczny, zwiększający skuteczność zabiegu aż do 95%. Nie czekaj więc, umów się na wizytę. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.