

Czy da się wyleczyć próchnicę?
Próchnica to proces, w wyniku którego dochodzi do odwapnienia szkliwa, a następnie rozkładu twardych tkanek zęba i powstawania ubytków. To bardzo powszechna przypadłość – występuje aż u 90% dorosłych. Czy wyleczenie jej jest możliwe?
Czym jest próchnica i jak powstaje?
Próchnica jest chorobą tkanek zęba, która powstaje w wyniku działania bakterii, które są obecne w płytce nazębnej, stale odkładającej się na zębach. Bakterie próchnicotwórcze żywią się cukrem, który dostarczamy im z tym, co jemy. W procesie jego przetwarzania produkują kwaśne substancje, które uszkadzają tkanki zębów. To właśnie próchnica.
Choroba ta rozwija się etapowo. Pierwszym jej stadium jest demineralizacja szkliwa – utrata minerałów objawia się pojawieniem na powierzchni zęba białych plamek. Następnie rozwija się próchnica powierzchniowa, a ostatnim etapem jest próchnica głęboka. Wówczas już zmiany chorobowe nie ograniczają się do szkliwa, lecz próchnica obejmuje swoim zasięgiem głębsze tkanki zęba – zębinę, a ostatecznie także miazgę.
Jak wyleczyć próchnicę?
Czy da się wyleczyć próchnicę? Tak, ale nie można tego zrobić we własnym zakresie – żadne domowe sposoby na próchnicę nie pomogą, konieczna jest wizyta u lekarza. Warunkiem powodzenia jest też odpowiednio szybkie rozpoczęcie leczenia. Kiedy próchnica znajduje się już w zaawansowanym stadium, skuteczne leczenie może nie być możliwe.
Jeśli próchnica znajduje się dopiero na etapie, gdy na powierzchni zębów pojawiają się białe plamy, proces chorobowy można odwrócić, stosując remineralizację. W tym celu można przeprowadzić fluoryzację oraz zastosować specjalistyczne preparaty hamujące rozwój próchnicy i zmniejszające widoczność plam. Pacjent powinien też stosować pasty do zębów z wysoką zawartością fluoru. Istotna jest także dieta – należy ograniczyć spożycie cukrów, a zamiast tego wybierać produkty bogate w wapń i fosfor.
W przypadku bardziej zaawansowanego stadium próchnicy, gdy pojawiają się dziury w zębach, konieczne jest leczenie zachowawcze. Polega ono na odpowiednim opracowaniu ubytku – należy usunąć wszelkie tkanki zęba objęte zmianami próchniczymi.
Następnie ząb trzeba odbudować, ponieważ jego tkanki nie mają zdolności samodzielnej regeneracji. Ich ubytek uzupełnia się za pomoca odpowiednio dopasowanego wypełnienia, popularnie nazywanego plombą. Doskonale sprawdzają się światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe, które stały się już standardem w nowoczesnej stomatologii. Kompozyt jest plastycznym tworzywem, można więc odpowiednio go uformować, a jednocześnie poddany działaniu światła lampy polimeryzacyjnej od razu twardnieje. Ma też odpowiednie walory estetyczne, dobrze odwzorowując wygląd naturalnych tkanek zębów.
Niestety zdarza się, że próchnica jest już zbyt zaawansowana, by standardowe leczenie zachowawcze mogło pomóc. Jeśli zainfekowana została miazga, często okazuje się, że jedynym ratunkiem przed utratą zęba jest leczenie kanałowe.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy o o tym, jak z nią walczyć, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.