

Podniesienie dna zatoki szczękowej
Przed leczeniem implantologicznym nieraz trzeba wykonać dodatkowe zabiegi, które umożliwią skuteczne przeprowadzenie całej procedury. Jednym z nich jest podniesienie dna zatoki szczękowej, będące rozwiązaniem problemu niedostatecznej ilości tkanki kostnej w jamie ustnej Pacjenta. Procedurę wykonuje się przy pomocy dwóch metod, a dokładniej opowiemy sobie o nich w dalszej części.
Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?
Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się najczęściej przed leczeniem implantologicznym. Jest ono konieczne, kiedy w żuchwie Pacjenta jest niewystarczająca ilość tkanki kostnej, do której wprowadza się implanty. Problem pojawia się, gdy leczona osoba przez długi czas borykała się z ubytkami w uzębieniu. Kościec w ich miejscu stracił swoje obciążenie, co spowodowało jego powolny zanik. Objawia się to np. poprzez deformację rysów twarzy czy powstanie profilu starczego, charakterystycznego dla seniorów.
Jak wygląda podnoszenie dna zatoki szczękowej?
Istnieją dwa rodzaje podniesienia dna zatoki szczękowej, różniące się metodą realizacji. W pewnym stopniu przynoszą odmienne efekty, dlatego też o ich zastosowaniu decydują uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej Pacjenta oraz stopień skomplikowania danego przypadku.
Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej:
- metoda otwarta – bardziej inwazyjna, polega na wykonaniu niewielkiego otworu w bocznej części zatoki szczękowej. Chirurg wprowadza przez nie materiał kościozastępczy, a następnie zasklepia ubytek w tkankach specjalną membraną. Cały zabieg jest bezbolesny, gdyż w jego trakcie używa się wysokiej jakości znieczulenia;
- metoda zamknięta – jest mniej inwazyjna w porównaniu do poprzedniczki, jednakże pozwala podnieść dno zatoki szczękowej o maksymalnie 2-3 milimetry, co w pewnych przypadkach nie wystarczy. Zamiast wykonywać osobne otwory w bocznej ścianie, chirurg wykorzystuje kanały wykonane do umieszczenia implantów i przez nie wprowadza materiał kościozastępczy.
Ile trwa gojenie po podniesieniu dna zatoki szczękowej?
Ponieważ podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem inwazyjnym, gojenie wymaga większej ilości czasu. Najczęściej zajmuje ono około 6 miesięcy, jednakże proces zależy od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta. Wpływ mają również dodatkowe czynniki, takie jak schorzenia ogólnoustrojowe, grubość kości czy wiek, bowiem u młodych osób rekonwalescencja w wielu przypadkach jest zauważalnie krótsza.
Podnoszenie dna zatoki szczękowej jest bezbolesne!
W Ambasadzie Uśmiechu zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej przebiega bezboleśnie. Umożliwia to znieczulenie komputerowe, skuteczniejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników miejscowych. Jest to innowacyjne urządzenie z wbudowanym mikroprocesorem, który odpowiada za dopasowanie ciśnienia podawania środka przeciwbólowego. Dzięki temu nie pojawia się przykre uczucie rozpierania tkanek podczas iniekcji, a cały zabieg jest bezbolesny. Aplikator ma kształt długopisu i niewidoczną igłę, co nie przywodzi na myśl klasycznych strzykawek, będących dla części Pacjentów źródłem stresu.
Jeśli Pacjent oczekujący na podniesienie dna zatoki szczękowej odczuwa silny stres przed zabiegiem, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie sedacji wziewnej gazem rozweselającym. Leczona osoba wdycha mieszankę tlenu i podtlenku azotu przez maseczkę, co wprowadza ją w rozluźnienie i wyraźnie obniża stres.
Kiedy strach przed zabiegiem przybrał skrajną formę i nie pozwala na wykonanie jakiejkolwiek czynności, remedium może stanowić znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Pacjent zostaje wprowadzony w głęboki sen i nie jest świadomy procedury, toteż nie odczuwa żadnego stresu, a sam proces zdaje się trwać kilka chwil.
Umów się na wizytę!
Leczenie implantologiczne w Ambasadzie Uśmiechu przeprowadzamy kompleksowo, a wszystkie niezbędne zabiegi wykonuje na miejscu i w oparciu o najwyższe światowe standardy. Jeśli i Ty chcesz się go podjąć, umów się na wizytę! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.