

Powtórne leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe przeprowadzane tradycyjnymi metodami nie zawsze przynosi trwałe efekty. Niecałkowite wypełnienie kanałów zęba lub pozostawienie choćby minimalnej ilości zakażonych tkanek po zabiegu tworzy ryzyko ponownego rozwoju stanu zapalnego. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie wtórnego leczenia kanałowego, znanego też jako re-endo.
Kiedy przeprowadza się powtórne leczenie kanałowe?
Jak wspominaliśmy, powtórne leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacji ponownego rozwoju bakterii w komorze zęba. Powodują one stan zapalny i silny ból, który utrudnia Pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Bolesne odczucia stanowią najwyraźniejszy objaw problemu, dlatego przy ich wystąpieniu należy jak najszybciej skonsultować się z ekspertem, który przeprowadzi diagnostykę.
Jak przebiega powtórne leczenie kanałowe?
Procedura wygląda dosyć podobnie do pierwotnego leczenia kanałowego. Najpierw stomatolog otwiera ząb i usuwa z jego wszystkich struktur materiał wypełniający (gutaperkę). Następnie dokładnie oczyszcza wszystkie puste przestrzenie, płucząc je specjalnymi środkami. Kiedy już ekspert ma pewność, że w komorze zęba ani kanałach korzeniowych nie pozostały żadne bakterie, ponownie wypełnia je ciekłą gutaperką. Powstały po zabiegu ubytek zostaje odbudowany przy pomocy wypełnienia światłoutwardzalnego, wkładu koronowo-korzeniowego lub uzupełnienia inlay/onlay, zależnie od potrzeby.
Ponowne leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu stomatologicznego
W Ambasadzie Uśmiechu pierwotne i powtórne leczenie kanałowe jest przeprowadzane za pomocą mikroskopu stomatologicznego. Dzięki jego powiększeniu można bardzo dokładnie oczyścić wszystkie części zęba z zakażonych tkanek i wypełnić je, zabezpieczając tym samym przed ponownym rozwojem infekcji. Wspomniany mikroskop jest bardzo uniwersalnym narzędziem, używanym przy wielu rodzajach leczenia stomatologicznego. Warto dodać, że za jego pomocą zabieg można przeprowadzić nawet w ciągu jednego dnia!
Czy powtórne leczenie kanałowe jest bolesne?
Powtórne leczenie kanałowe przebiega całkowicie bezboleśnie, gdyż w jego trakcie używamy nowoczesnych znieczuleń komputerowych. Eliminują one ból podczas każdego etapu procedury i nie powodują żadnych przykrych odczuć, takich jak rozpieranie tkanek w trakcie iniekcji. Znieczulenia komputerowe są jedną z podstawowych metod zwalczania dentofobii, czyli panicznego lęku przed zabiegami stomatologicznymi.
Dlaczego warto przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe?
Przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego jest często ostatnią deską ratunku dla zęba przed usunięciem. Co prawda utracone uzębienie można odbudować przy pomocy prac protetycznych, jednakże leczenie jest wówczas kosztowniejsze i będzie wymagało dłuższego czasu, szczególnie w przypadku uzupełnień osadzanych na implantach.
Zachowanie naturalnego zęba jest także korzystne dla ogólnego zdrowia jamy ustnej. Nawet pojedyncze braki prowadzą z czasem do przesuwania się uzębienia w stronę ubytku, co zwiększa ryzyko rozwoju wad zgryzu czy choroby okluzyjnej (zaburzenia punktu styku między przeciwstawnymi zębami).
Jak możesz się z nami skontaktować?
Próchnica to najczęstsza przyczyna utraty uzębienia, a na jej obecność jesteśmy narażeni niezależnie od podjętych środków zapobiegawczych. Jeśli widzisz niepokojące zmiany na swoim uzębieniu lub odczuwasz nawet niewielki ból, sugerujemy jak najszybszą wizytę w Ambasadzie Uśmiechu. Możesz ją umówić, zadzwoń pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając link.