

Próchnica należy do najczęstszych schorzeń jamy ustnej i stanowi jedno z największych zagrożeń dla zębów. Próchnica może być zlokalizowana w różnych obszarach zęba, w tym również przy samym dziąśle. Taką próchnicę nazywa się przyszyjkową. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?
Przyczyny próchnicy przy dziąśle
Próchnica zęba przy dziąśle ma zasadniczo takie same przyczyny jak próchnica umiejscowiona gdzie indziej – wina leży po stronie żyjących w jamie ustnej bakterii, które odżywiają się cukrem, a w tym procesie przekształcają go w kwasy, stopniowo rozpuszczające szkliwo.
Są pewne czynniki, które zwiększają ryzyko, że pojawi się próchnica przy dziąśle. Do takich czynników należy nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby należy myć dokładnie i regularnie – podstawa jest szczotkowanie i nitkowanie ich przynajmniej dwa razy dziennie. Niestety wiele osób, które nawet myją co dzień zęby, nie doczyszcza ich wzdłuż linii dziąseł, gdzie łatwo gromadzą się bakterie i płytka nazębna.
Innym czynnikiem ryzyka jest dieta bogata w cukry i kwasy. Częste spożywanie słodyczy, napojów gazowanych czy owoców cytrusowych sprzyja próchnicy, również przyszyjkowej.
Kolejną z pośrednich przyczyn jest suchość w jamie ustnej (kserostomia). Ślina przyczynia się do neutralizowania kwasów i usuwania bakterii, kiedy więc jest jej zbyt mało, próchnica ma większe możliwości rozwoju.
Innym możliwym powodem próchnicy przyszyjkowej jest recesja dziąseł, czyli ich cofanie się. Kiedy linia dziąseł się obniża, dochodzi do odsłonięcia szyjek i korzeni, które nie są chronione przez szkliwo, a zatem łatwiej mogą paść ofiarą próchnicy.
Osobnym problemem są aparaty ortodontyczne i protezy. Pełnią one oczywiście bardzo ważną i przydatną rolę, jednak stanowią utrudnienie w dokładnym czyszczeniu zębów.
Próchnica przy dziąsłach – jak ją rozpoznać?
Okolica przydziąsłowa to niewygodna lokalizacja – próchnica w tym obszarze może być trudna do zauważenia, zwłaszcza na wczesnym etapie. Dlatego warto zwracać uwagę na następujące objawy:
- widoczne wzdłuż linii dziąseł przebarwienia lub białe plamy,
- nadwrażliwość zębów na gorące, zimne, słodkie i kwaśne pokarmy,
- ból podczas nagryzania,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- krwawiące i podrażnione dziąsła.
Jak leczy się próchnicę przy dziąśle?
Leczenie próchnicy przyszyjkowej nie odbiega od standardowego leczenia zachowawczego. Zainfekowane przez próchnicę tkanki zęba należy usunąć, a powstały ubytek odbudować za pomocą odpowiednio dopasowanego wypełnienia.
Jak zapobiegać próchnicy przy dziąśle?
Profilaktyka jest kluczowa, aby uniknąć problemów związanych z próchnicą. Ważne jest przede wszystkim:
- regularne szczotkowanie zębów,
- nitkowanie i płukanie jamy ustnej,
- zdrowa dieta – ograniczenie spożycia cukrów i kwasów,
- regularne wizyty u dentysty – kontrolne badania co pół roku pozwalają wykrywać próchnicę na wczesnym etapie jej rozwoju.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy, nie tylko przy dziąśle, odwiedź Ambasadę Uśmiechu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.