Implanty zębowe są ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem, głównie ze względu na liczne zalety, które przynoszą swoim posiadaczom, a także niewiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu wszczepienia. Ponieważ wytwarza się je z biokompatybilnego tytanu lub tlenku cyrkonu, „śrubki” integrują się z tkankami kostnymi szczęki lub żuchwy, a także są bardzo wytrzymałe. Nasuwa się tutaj fundamentalne pytanie – jaka jest trwałość implantów? Odpowiedź wymaga rozwinięcia, bowiem ma na to wpływ kilka czynników.
Ile czasu utrzymują się implanty zębowe?
Przyjęło się, że implanty zębów utrzymują się w jamie ustnej przynajmniej 10 lat. Zdarzają się przypadki, kiedy funkcjonują one dożywotnio, jednakże wymaga to spełnienia wielu warunków, m.in. utrzymania bardzo wysokiego poziomu higieny jamy ustnej czy braku przewlekłych schorzeń. Po kilkunastu latach od implantacji wymiana „śrubek” może być niezbędna, jednakże bardzo trudno określić, kiedy ten moment nastąpi. Oczywiście decyzję o konieczności ponownego wykonania zabiegu podejmuje ekspert, po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki.
Czynniki biologiczne, które wpływają na trwałość implantów zębowych
Implanty zębów są umieszczane w tkankach kostnych szczęki lub żuchwy, a dzięki wykonaniu z biozgodnych materiałów (tytan, tlenek cyrkonu) integrują się z nimi. Właśnie od stanu tkanek kostnych zależy trwałość implantu – jeśli u Pacjenta rozwiną się schorzenia związane z kośćcem, np. wskutek podeszłego wieku, wszczep może stracić swoją stabilność.
Kolejny z biologicznych czynników wpływający na implanty stomatologiczne stanowią uwarunkowania anatomiczne szczęki oraz żuchwy. Mowa tutaj przede wszystkim o dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego, powodujących np. zbyt mocne zaciskanie zębów. Wówczas tkanki utrzymujące implant na swoim miejscu ulegają przeciążeniu, a co za tym idzie – osłabieniu.
Częstym problemem obniżającym żywotność implantów są ogólnoustrojowe choroby pogarszające odporność organizmu. Zwiększają one podatność Pacjenta na różnego rodzaju infekcje, w tym tkanek miękkich jamy ustnej. Jako przykład tego rodzaju schorzeń można podać cukrzycę, nowotwory, zaburzenia układu krzepnięcia czy nawet AIDS.
Czynniki zewnętrzne wpływające na wytrzymałość implantów zębowych
Głównym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na implanty jest oczywiście utrzymanie higieny jamy ustnej. Kiedy zostanie ona zaniedbana, zwiększa się ryzyko np. chorób przyzębia, które spulchniają dziąsła oraz odbierają wszczepom stabilność. Dlatego też Pacjenci posiadający implanty zębowe powinni ściśle stosować się do wytycznych przekazanych przez dentystę oraz higienistkę stomatologiczną.
Posiadacze implantów powinni także rozsądnie układać swój jadłospis. Dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego zdrowia w jamie ustnej. Niedobory konkretnych suplementów mogą prowadzić do niebezpiecznych schorzeń, które wpłyną przykładowo na ciśnienie krwi. Oczywiście przekłada się to na kondycję dziąseł, również odpowiadających za stabilne utrzymanie „śrubek” na swoim miejscu.
Umów się na wizytę!
Jeśli użytkujesz jakąkolwiek pracę protetyczną osadzaną na implantach i nie wiesz, jak o nią zadbać, aby służyła jak najdłużej, umów się na wizytę w Ambasadzie Uśmiechu! Nasi eksperci zawsze służą radą oraz odpowiadają na wszelkie pytania związane z implantologią! Dzięki ich wiedzy i umiejętnościom będziesz mógł cieszyć się swoim uzębieniem przez wiele lat. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.