

Wypełnienia estetyczne światłoutwardzalne
Wypełnienia estetyczne światłoutwardzalne są na co dzień stosowane w nowoczesnej stomatologii. Dlaczego tak dobrze spisują się w swojej roli? I w jaki sposób przebiega zakładanie takiego wypełnienia?
Czym są estetyczne wypełnienia światłoutwardzalne?
Estetyczne wypełnienia światłoutwardzalne służą do uzupełniania ubytków i odbudowy zęba. Znajdują zastosowanie w przypadku większości ubytków zębowych, bez względu na to, czy są one efektem działania próchnicy czy uszkodzeń mechanicznych.
W przeciwieństwie do wypełnień starszego typu, czyli amalgamatowych, wypełnienia te wykonane są z materiału kompozytowego. To tworzywo, które jest plastyczne (można je dzięki temu odpowiednio ukształtować i dopasować do zęba), ale twardnieje, jeśli podda się je działaniu światła emitowanego przez lampę led, halogenową lub laserową. W ten sposób kompozyt staje się trwałą i integralną częścią zęba, która idealnie imituje jego naturalne cechy.
W jaki sposób zakłada się estetyczne wypełnienia światłoutwardzalne?
Zakładanie wypełnienia jest etapem leczenia zachowawczego. Leczenie takie opiera się na ocenie przez lekarza rodzaju i wielkości ubytku, a następnie zastosowaniu odpowiedniego do sytuacji działania. W przypadku zęba dotkniętego przez próchnicę jest to usunięcie dotkniętych przez nią tkanek, a następnie jego odbudowa.
Aby założyć wypełnienie, trzeba najpierw przygotować odpowiednie środowisko. W tym celu używa się specjalnego żelu, który przygotowuje powierzchnię do połączenia z kompozytem. Później się go wypłukuje, a po wysuszeniu na jego miejsce kładzie się bond. Kolejny etap to warstwowe nakładania właściwego wypełnienia. Każda z warstw jest osobno naświetlana do osiągnięcia docelowej twardości. Ostatnim krokiem jest dostosowanie wysokości wypełnienia do zgryzu i oszlifowanie go.
Estetyczne wypełnienia światłoutwardzalne – zalety i wady
Do największych zalet światłoutwardzalnych wypełnień kompozytowych należą właśnie ich walory estetyczne. Ich kolor jest dopasowany do barwy naturalnych zębów, toteż wydają się być po prostu ich częścią.
Poza tym wypełnienia światłoutwardzalne są zdecydowanie szczelniejsze od amalgamatowych. Przylegają ściśle do tkanek zęba, zabezpieczając go w ten sposób lepiej przed próchnicą, która mogłaby się rozwinąć pod wypełnieniem. Kompozyt oprócz tego jest odporny na pękanie i inne mechaniczne uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest też to, że metoda jego zakładania nie wymaga usuwania dużej części zdrowych tkanek zęba.
A czy takie wypełnienia mają jakieś słabe strony? Można uznać za minus, że po pewnym czasie kompozyt może ulec przebarwieniom na skutek picia dużych ilości kawy i herbaty lub palenia papierosów. Poza tym kompozyt wymaga co jakiś czas wymiany – żywotność takiego wypełnienia wykonanego w warunkach izolacji koferdamem oraz z zastosowaniem mikroskopu wynosi około piętnastu lat. Nie korzystając z tych narzędzi możemy liczyć na żywotność około 7-8 letnią.
Jak możesz się z nami skontaktować?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wypełnieniach i leczeniu zachowawczym, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu – tu chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając link.