Jak zadbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
Wady ortodontyczne negatywnie wpływają na wiele aspektów życia. Brak pełnej funkcjonalności w jamie ustnej oraz pogorszenie estetyki uśmiechu czy często odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym Pacjentów. Dlatego też coraz więcej osób, w różnym wieku, decyduje się na korektę zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego. Droga do pięknego i zdrowego uśmiechu wymaga jednak dużo wytrwałości, samodyscypliny i ścisłego przestrzegania zasad higieny. Jak zadbać o zęby i aparat ortodontyczny w trakcie leczenia? Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Oczywiście, pragniemy podkreślić, że kluczowe jest stosowanie się do zasad ustalonych przez lekarza – ortodontę, który prowadzi terapię, jednak kilka uniwersalnych sposobów czyszczenia zębów i aparatu warto zapamiętać i wdrożyć do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
Czy higiena jamy ustnej wygląda tak samo, niezależnie od rodzaju aparatu, na który się zdecydujemy?
Największym wyzwaniem jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej przy użytkowaniu stałego aparatu nazębnego, który ze względu na swoją budowę może na początku sprawiać pewne trudności w codziennej higienie. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych, czy nakładkowych, które możemy w dowolnym momencie wyjąć z ust, stałe aparaty są bardziej wymagające i jeśli nie będziemy ściśle przestrzegać zasad higieny, możemy narazić się na rozwój próchnicy, chorób przyzębia czy odwapnienie zębów.
Jak powinniśmy prawidłowo zadbać o pielęgnację zębów przy użytkowaniu aparatu ?
- Szczoteczka z tzw. rowkiem ortodontycznym – najlepiej sprawdzą się szczoteczki ortodontyczne o specjalnie wyprofilowanym włosiu (z tzw. rowkiem), których przekrój jest w kształcie litery „V”. Ten typ szczoteczki znacząco ułatwia mycie zębów, do których przyklejone są zamki. Szczoteczki te mają krótsze włosie od środka i dłuższe na zewnątrz. W przypadku aparatów nazębnych dobrym rozwiązaniem są również szczoteczki soniczne lub szczoteczki elektryczne obrotowe ze specjalną końcówką ortodontyczną. Dzięki ich zastosowaniu pozbędziemy się osadu z płytki nazębnej i zapobiegniemy tworzeniu się przebarwień. W przypadku utrudnionego dostępu do niektórych zębów pomocne rekomendowane są również szczoteczki jednopęczkowe.
- Szczoteczki międzyzębowe (wyciory), nici dentystyczne (z woskiem) i irygatory – umożliwiają precyzyjne dotarcie do trudno dostępnych miejsc między zębami. Dokładne oczyszczenia przestrzeni między zębami jest bardzo ważne, ponieważ właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii, które sprzyjają rozwojowi próchnicy czy paradontozy. Doskonale sprawdzają się również w przypadku problemów z czyszczeniem zamków, pierścieni czy innych elementów aparatu. Uzupełnieniem pielęgnacji może być również irygator, który niezwykle precyzyjnie i szybko oczyści wszelkie zakamarki zębów i aparatu ortodontycznego.
- Używanie odpowiedniej pasty do zębów – warto podczas terapii ortodontycznej używać dedykowanych do czyszczenia aparatów specjalistycznych past. Dzięki odpowiedniej konsystencji znoszą wszelkie dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów związanej z leczeniem ortodontycznym. Ponadto większość z nich posiada substancje, które chronią zęby przed nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej. Warto również uzupełnić codzienną higienę o produkty remineralizujące: (żele, pasty i płyny), mające w swoim składzie hydroksyapatyt.
- Wosk ortodontyczny – w trakcie noszenia stałego aparatu pomocny może okazać się wosk ortodontyczny, który odpowiednio zabezpieczy ostre elementy aparatu i ochroni nas przed skaleczeniami czy podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne na pierwszym etapie leczenia, kiedy nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do noszenia aparatu i występuje podwyższone ryzyko podrażnień.
Higiena podczas noszenia aparatu – jakie mogą być konsekwencje jej zaniechania?
Warto od początku uświadomić sobie, że higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego wymaga dużo więcej czasu i troski niż w przypadku standardowej pielęgnacji zębów. Brak troski o regularne szczotkowanie zębów i mycie aparatu to prosta droga do powikłań. Co może nam grozić? Odwapnienie zębów (charakteryzujące się białymi plamami na ich powierzchni), choroby dziąseł (opuchlizna, zaczerwienienia), krwawienia podczas szczotkowania zębów i stosowania nici dentystycznej czy powstawanie płytki bakteryjnej. W efekcie cały proces prostowania zgryzu przedłuża się lub musi zostać przerwany, aby wyleczyć chore zęby.
Umów się na wizytę!
Planujesz podjęcie leczenia ortodontycznego? Chciałbyś się do niego odpowiednio przygotować, tak by cały proces przebiegał sprawnie i bez ryzyka powikłań? Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów w dziedzinie ortodoncji, którzy dobiorą najbardziej odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia i udzielą szczegołowego instruktażu jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu nazębnego. W celu umówienia terminu wizyty, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 691 777 197.