Wypełnienie zęba – rodzaje
Trudno sobie wyobrazić leczenie stomatologiczne bez wypełnień. A jakie ich rodzaje są stosowane?
Wypełnienie stomatologiczne – do czego służy?
Wypełnienie zęba, zwane potocznie plombą, zakłada się na ząb w celu jego odbudowy po tym, jak utracił część tkanek na skutek działania próchnicy lub mechanicznego urazu. Wypełnienie przywraca takiemu zębowi kształt i funkcjonalność.
Zakładanie wypełnienia jest standardowym etapem leczenia zachowawczego, podejmowanego w przypadku próchnicy. Lekarz usuwa zainfekowane tkanki, a następnie uzupełnia ubytek odpowiednim materiałem.
Wypełnienie oprócz odtworzenia brakującej części zęba pełni też inną rolę – zamyka przestrzenie, do których mogłyby przedostać się bakterie. W ten sposób zabezpiecza ząb przed próchnicą.
Do wykonywania wypełnień stomatologicznych wykorzystuje się różne materiały, jednak nie wszystkie rodzaje wypełnień równie dobrze się sprawdzają. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
Wypełnienia amalgamatowe
Kiedyś stanowiły standard leczenia stomatologicznego. Obecnie jednak, jeśli chodzi o rodzaje wypełnień dentystycznych, odchodzi się od plomb amalgamatowych. Są jeszcze używane w publicznych placówkach finansowanych przez NFZ, natomiast prywatne gabinety już ich nie stosują.
Jakie są tego przyczyny? Chociaż amalgamat jest trwałym tworzywem, jego estetyka pozostawia wiele do życzenia – srebrny kolor wyraźnie wyróżnia się na tle naturalnych tkanek zębów. Co jednak ważniejsze, takie wypełnienia nie łączą się ze szkliwem i zębiną, przez co między wypełnieniem a zębem tworzą się szczeliny.
Wypełnienia kompozytowe
W nowoczesnej stomatologii, w której priorytetami są jakość i satysfakcja Pacjenta, powszechnie korzysta się ze światłoutwardzalnych wypełnień kompozytowych. Kompozyt to materiał składający się zwykle z drobnych cząsteczek szkła rozprowadzonych w żywicznym spoiwie.
Do zalet wypełnień kompozytowych należy ich ściślejsze przyleganie do zęba, a także ich estetyka. Zastosowanie kompozytu umożliwia wierne odtworzenie tkanek zęba i odpowiednie kolorystyczne dopasowanie.
Kompozyt jest naświetlany specjalną lampą, co powoduje jego polimeryzację. Dzięki temu wypełnienie natychmiast uzyskuje docelową twardość.
Inlay/onlay
Szczególne rodzaje wypełnień dentystycznych to wkłady koronowe inlay i nakłady onlay. Stosuje się je w przypadku, gdy odtworzyć trzeba dużą część korony zęba. Inlay i onlay odtwarzają naturalną powierzchnię umożliwiającą żucie. Pozwalają uzyskać naturalny efekt korony z guzkami.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o leczeniu zachowawczym i wypełnieniach stomatologicznych, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz kontaktowy.