Leczenie kanałowe zęba – najważniejsze fakty
Pojęcie leczenia kanałowego bardzo często pada podczas rozmów na temat stomatologii. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zabiegów dentystycznych, gdyż pozwala zachować funkcjonalny ząb, nawet jeżeli został on dotknięty poważnym stanem zapalnym miazgi. Choć ogólny obraz „kanałówki” jest raczej dobrze znany większości Pacjentów, to wyróżnia się ona kilkoma niuansami, które wymagają rozwinięcia.
Czemu służy leczenie kanałowe?
Warto zacząć od podstaw, dlatego też wyjaśnimy wpierw, jaka jest rola leczenia kanałowego. Ma ono za zadanie usunąć stan zapalny miazgi, składającej się z naczyń krwionośnych i nerwów,wypełniającej ząb poprzez jej dokładne usunięcie. Zabieg ten stanowi bardzo często ostatnią możliwość uratowania zęba przed jego ekstrakcją, co w ostatecznym rozrachunku uchroni Pacjenta przed koniecznością uzupełnienia ubytku za pomocą bardziej skomplikowanego i droższego leczenia protetycznego.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe przebiega bezboleśnie, szczególnie zaś w Ambasadzie Uśmiechu. Nasi eksperci podczas jego realizacji korzystają m.in. z nowoczesnych znieczuleń komputerowych. Gwarantują one brak bólu już podczas iniekcji (momentu „wkłucia”) oraz na każdym etapie zabiegu. Warto dodać, że aplikator przypomina długopis i nie wywołuje przykrych skojarzeń ze strzykawkami, a nieprzyjemne odczucie rozpierania tkanek zostaje zniwelowane.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
- Stomatolog dokładnie znieczula pole zabiegowe, aby podczas wykonywanych czynności nie pojawił się żaden ból.
- Następnie zabezpiecza dany ząb koferdamem (materiałem chroniącym przed przedostaniem się środków używanych podczas zabiegu do jamy ustnej).
- Główną część postępowania stanowi otwarcie komory zęba oraz usunięcie miazgi z jej wnętrza i z kanałów korzeniowych oraz bardzo dokładne ich oczyszczenie i ukształtowanie, tak by można je było wypełnić.
- Stomatolog wypełnia ząb ciekłą gutaperką (materiałem bazującym na naturalnych żywicach), co umożliwia utrzymanie jego anatomicznej struktury oraz zabezpiecza przed ponownym rozwojem bakterii.
- Proces zostaje zakończony rekonstrukcją powstałego ubytku odpowiednim materiałem światłoutwardzalnym lub zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego.
Leczenie kanałowe – cena
Cena leczenia kanałowego zależy przede wszystkim od stopnia trudności przypadku oraz ilości kanałów korzeniowych, które należy oczyścić, a także stopnia zniszczenia zęba i rodzaju ostatecznej rekonstrukcji.Orientacyjnie dodamy, że koszt leczenia kanałowego zaczyna się od 500 zł, do czego należy doliczyć dodatkowo cenę wypełnienia rekonstruującego ząb (około 400 zł). Zaznaczmy jednak, że podane stawki mają charakter poglądowy, a precyzyjny kosztorys zostanie przekazany przez eksperta podczas konsultacji.
Jakie urządzenia stosuje się podczas leczenia kanałowego?
Podczas leczenia kanałowego stosuje się wiele przyrządów, m.in. specjalne pilniki, endometry czy endomotory. Jednakże najważniejszym z nich jest mikroskop stomatologiczny – zapewnia ekspertowi znaczne przybliżenie pola zabiegowego, dzięki czemu dokładnie lokalizuje on zainfekowane tkanki i usuwa je. Tym sposobem „kanałówka” zajmuje w wielu przypadkach zaledwie jedną wizytę, a jej skuteczność wzrasta do 95%!
Czy ból zęba po leczeniu kanałowym może się pojawić?
Po leczeniu kanałowym stomatolog dokładnie weryfikuje jego efekty oraz przekazuje Pacjentowi dokładne wytyczne co do postępowania pozabiegowego, w razie konieczności przepisuje także odpowiednie leki. W odosobnionych przypadkach może się zdarzyć, że wystąpi ból po wykonanej „kanałówce” – wówczas sugerujemy pilny kontakt ze stomatologiem, który wdroży skuteczne działania zapobiegawcze. Bolesne odczucia mają okresowy charakter i przeważnie znikają do kilku dni po zabiegu.
Czy może pojawić się konieczność ponownego leczenia kanałowego?
Jeśli wszystkie zainfekowane tkanki nie zostaną precyzyjnie usunięte z komory zęba oraz kanałów korzeniowych, może dojść do nawrotu stanu zapalnego. Wówczas konieczne będzie przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego, zwanego inaczej re-endo. W Ambasadzie Uśmiechu podejmujemy się wykonania tego rodzaju czynności, jak również usuwania złamanych narzędzi podczas wcześniej przeprowadzonych zabiegów.
Umów się na wizytę!
Mimo złej sławy leczenie kanałowe przynosi ostatecznie same korzyści, dlatego też stojąc w obliczu konieczności jego wykonania, umów się na wizytę w Ambasadzie Uśmiechu! Nasza klinika uznaje tylko najwyższe standardy, zapewniające Pacjentom funkcjonalne i piękne uśmiechy, które będą się utrzymywać przez lata. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 bądź wypełniając formularz.