Jeśli ząb jest mocno zniszczony, można go odbudować – stomatolodzy robią to na wiele sposobów. Duże znaczenie ma tutaj jednak stan korzenia zęba. Jeśli jest on zdrowy, można zrekonstruować część zęba, której brakuje. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Na czym polega odbudowa zęba na korzeniu?
Poniżej opisujemy różne rodzaje odbudowy zęba na korzeniu.
Odbudowa zęba na korzeniu – włókno szklane
Jeśli chodzi o wybór materiałów, przy pomocy których można dokonać odbudowy zęba na korzeniu, dużą popularnością cieszy się włókno szklane. To jednocześnie najtrwalsze tworzywo, jakie jest w tym celu wykorzystywane. Umieszcza się je w kanałach korzeniowych zęba – wówczas stanowi ono bazę dla odbudowy z wykorzystaniem kompozytu. Ważne jest to, że takie rozwiązanie można zastosować jedynie na zębach przednich – nie zdaje ono egzaminu na zębach trzonowych. Co więcej, wykorzystuje się je jedynie u tych osób, które nie mają problemów z wadami zgryzu.
Odbudowa zęba na korzeniu – kompozyt
Jeśli ząb uległ destrukcji nie niezbyt dużej głębokości, można go odbudować z wykorzystaniem kompozytu. Taki materiał nakłada się warstwami, a następnie odpowiednio modeluje. Największym atutem takiej odbudowy zęba na korzeniu jest niska cena. Ponadto całość jest szybka w wykonaniu i wymaga tylko jednej wizyty u dentysty. Ważne, aby korzeń był wolny od próchnicy.
Odbudowa zęba na korzeniu – wkłady koronowo-korzeniowe
Co zrobić, gdy pacjent utracił koronę zęba niemal w całości? W takiej sytuacji wykorzystuje się wkłady koronowo-korzeniowe. Składają się one z dwóch części. Pierwsza z nich to element retencyjny, który cementuje się w korzeniu. Druga to element koronowy, który znakomicie rekonstruuje tkanki. Na tę część nakłada się koronę protetyczną. Istotne jest to, aby korzeń był w dobrej kondycji, nieobjęty próchnicą oraz posiadał odpowiedni kształt. Powinien też być dobrze osadzony w zębodole.
Odbudowa zęba na korzeniu – korona protetyczna
Jeśli korzeń zęba wymaga wzmocnienia, można zastosować także koronę protetyczną. Zazwyczaj wykorzystuje się ją wtedy, gdy korzeń jest w dobrym stanie, ale nie da się odbudować zęba przy pomocy kompozytu czy wkładów koronowo-korzeniowych. Zwykle korona jest wykonywana z porcelany, ale można natknąć się również na „modele” z tlenku cyrkonu czy nawet metalu.
Kiedy nie da się odbudować zęba na korzeniu?
W niektórych sytuacjach odbudowa zęba na korzeniu nie jest możliwa. Nie można wykonać tego zabiegu, jeżeli ząb jest mocno uszkodzony lub nie jest w stanie np. podtrzymać korony protetycznej. Odradzamy jego przeprowadzanie również wtedy, gdy borykasz się z chorobą przyzębia lub nie masz wystarczająco dużo zdrowej tkanki dziąseł.
Dowiedz się więcej
Masz wątpliwości, czy odbudowa zęba na korzeniu jest w Twoim przypadku dobrym pomysłem? W takim razie zapraszamy do Ambasady Uśmiechu! Chętnie sprawdzimy, jakie rozwiązanie będzie u Ciebie najlepsze. W tym celu zadzwoń na numer +48 691 777 197 lub wypełnij formularz.