Tymczasowe wypełnienie zęba
W jakich sytuacjach stosuje się wypełnienia tymczasowe? Czym różnią się one od zwykłych wypełnień zęba? Na jak długo takie wypełnienie może zostać założone? Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym wpisie.
Co to jest plomba tymczasowa?
Plomba tymczasowa, czyli tymczasowe wypełnienie zęba, jak sama nazwa wskazuje, pełni funkcje wypełnienia stomatologicznego, stanowiąc odbudowę i zabezpieczenie zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Różnicę między taką plombą a zwykłym wypełnieniem również wskazuje nazwa – tymczasowa plomba w zębie jest rozwiązaniem na krótko i w niedługim czasie musi zostać zastąpiona stałym wypełnieniem.
Tymczasowe wypełnienie zęba u dentysty określamy jako fleczer. Zwane jest również opatrunkiem tymczasowym. Ale tymczasowe plomby do zębów są też dostępne w aptekach do samodzielnego użytku Pacjentów.
Kiedy stosuje się plomby tymczasowe?
Fleczer, opatrunek tymczasowy do zęba, jest w leczeniu zachowawczym stosowany w przypadku, gdy ząb trzeba odbudować i zabezpieczyć, ale w danym momencie nie ma możliwości założenia stałego wypełnienia. Taka konieczność może zajść na przykład, gdy nie można w danej chwili zahamować krwawienia czy odizolować zęba od śliny.
W wielu przypadkach fleczer jest wykorzystywany przy leczeniu kanałowym, gdy obejmuje ono więcej niż jedną wizytę. W takiej sytuacji zakładanie stałego wypełnienia mija się z celem, gdy leczenie nie jest jeszcze zakończone, ale jednocześnie ząb trzeba zabezpieczyć do czasu następnej wizyty. Rozwiązaniem jest właśnie tymczasowa plomba dentystyczna.
Fleczer stosuje się też w przypadku wybielania zęba martwego. Takie wybielanie wymaga zaaplikowania preparatu wybielającego do wnętrza komory zęba. Aby uzyskać odpowiedni odcień zęba, zabieg trzeba zwykle kilka razy powtórzyć, a zakładanie za każdym razem stałego wypełnienia byłoby rozwiązaniem czasochłonnym i nieekonomicznym. Dlatego każdorazowo po zaaplikowaniu preparatu ząb zabezpiecza się fleczerem, a wypełnienie stałe zakłada się dopiero, gdy osiągnie się już docelowy odcień.
Plomby tymczasowe, dostępne w aptece, stosuje się w innych okolicznościach. Służą do zabezpieczenia zęba, w którym pojawił się ubytek, do czasu wizyty w gabinecie stomatologicznym. Chodzi tu między innymi o ochronę przed przedostawaniem się do ubytku resztek pokarmowych, co mogłoby nie tylko potęgować ból, ale też prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Wypełnienia tymczasowe w stomatologii – co jeszcze warto wiedzieć?
Plomby tymczasowe u dentysty to z reguły wypełnienia cynkowo-siarczanowe, powstające ze zmieszania gotowych dwóch preparatów. Felczer jest bezpieczny dla zdrowia Pacjentów, ale nie powinien pozostawać na zębie dłużej niż zaleci dentysta. Zresztą jego trwałość nie jest zbyt duża – z czasem wypłukuje się oraz pęka pod wpływem sił żucia.
Plomby tymczasowe dostępne w aptece są wykonane na bazie tlenku cynku, dzięki czemu nie tylko zabezpieczają ubytek przed przedostawaniem się do niego resztek pokarmowych, ale też posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zazwyczaj takie tymczasowe wypełnienie może wytrzymać do 28 dni, jednak nie należy czekać na ostatni moment – wizyta u dentysty i leczenie zęba powinno odbyć się jak najszybciej. Plomba tymczasowa nie zastąpi stałego wypełnienia.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu zachowawczym i wypełnieniach, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.