Wypełnienia amalgamatowe
Aby odbudować ząb w stomatologii stosowane są wypełnienia, potocznie zwane plombami. Przez długi czas standardem były wypełnienia amalgamatowe. Co warto o nich wiedzieć?
Co to są wypełnienia amalgamatowe?
Amalgamatowe wypełnienie to rodzaj plomby stomatologicznej służącej do odbudowy zębów po leczeniu. Tworzący takie wypełnienie zęba amalgamat stanowi połączenie rtęci, miedzi, cyny, cynku i srebra w określonych proporcjach.
Przez wiele dekad amalgamat stomatologiczny był podstawowym materiałem do wypełniania zęba. Obecnie takich wypełnień nie używa się już w prywatnych gabinetach – zostały wyparte przez nowoczesne kompozytowe wypełnienia światłoutwardzalne. Plomby z amalgamatem są aktualnie uważane za przestarzałe. W Polsce jednak wciąż znajdują zastosowanie w publicznych placówkach stomatologicznych.
Czy amalgamatowe plomby szkodzą?
Amalgamaty w zębach budzą wiele kontrowersji. W wielu państwach, takich jak Japonia czy kraje skandynawskie, już kilka dekad temu zakazano ich stosowania.
Być może miałeś już okazję usłyszeć lub przeczytać o szkodliwym wpływie plomb amalgamatowych na zdrowie. A jak to wygląda naprawdę? Otóż istnieją dwa typy wypełnień amalgamatowych. Badania nie wykazały szkodliwości wypełnień amalgamatowych nowej generacji. Natomiast stwierdzono, że wypełnienia starej generacji, z fazą gamma 2, rzeczywiście niekorzystnie wpływają na zdrowie. Uwalniają cząsteczki rtęci do organizmu, co może być przyczyną osłabienia, bólów głowy, drażliwości i dysfunkcji układu pokarmowego. Podejrzewa się też, że może się to przyczyniać do rozwoju schorzeń autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych (np. choroba Parkinsona).
Czy plomby z amalgamatu trzeba wymienić?
Skoro wypełnienia amalgamatowe są czymś przestarzałym, to czy powinno się je wymienić na wypełnienia kompozytowe? Uważamy, że wypełnienia amalgamatowe starszej generacji, czyli te z fazą gamma 2, jak najbardziej należy wymienić w trosce o swoje zdrowie.
Jak powiedzieliśmy, nie stwierdzono szkodliwości wypełnień amalgamatowych nowszej generacji. Mimo to z wielu powodów i tak warto je wymienić. Chociaż wypełnienia amalgamatowe mają pewne zalety (przede wszystkim dużą wytrzymałość), to nie można zaprzeczyć, że są one zupełnie nieestetyczne. Mają ciemny srebrny kolor, który ani trochę nie przypomina naturalnych tkanek zęba, od razu więc widać, które zęby były leczone i uzupełnione plombą.
Poza tym amalgamatowa plomba nie pełni funkcji wspierającej. Nie wiąże się z naturalnymi tkankami zęba, co sprawia, że nie jest tak szczelna jak wypełnienie kompozytowe. Przez to między wypełnieniem a zębem znajdują się szczeliny, które w miejscu styku wypełnienia z zębem sprzyjają rozwojowi próchnicy.
Trzeba też wspomnieć, że amalgamat w większym stopniu niż kompozyt przewodzi temperaturę. Może to powodować dyskomfort podczas spożywania zimnych i gorących pokarmów, a także niekorzystnie wpływać na miazgę zęba.
Wypełnienia amalgamatowe są też bardziej sztywne od kompozytowych. Sprawia to, że podczas przeżuwania siły mechaniczne rozkładają się na obszarze poza wypełnieniem. Efektem mogą być ukruszenia, pęknięcia, a niekiedy nawet złamania zęba. Jak zatem widać, warto wymienić wypełnienia amalgamatowe na nowoczesne kompozytowe plomby światłoutwardzalne.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wypełnieniach stomatologicznych, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.