

Erozja szkliwa to problem, z którym borykają się Pacjenci w różnym wieku. Jest to długotrwały proces, który prowadzi do nieodwracalnych zmian w budowie zębów. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek jego objawy, najlepiej od razu udać się do stomatologa. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Czym jest erozja szkliwa?
Erozja szkliwa to problem, który polega na stopniowym niszczeniu szkliwa, a czasem nawet prowadzi do jego utraty. Odpowiedzialne są za to kwasy znajdujące się w spożywanej przez nas żywności, ewentualnie toczące się w naszym organizmie choroby ogólnoustrojowe (jak np. refluks żołądkowo-przełykowy).
Erozja szkliwa – objawy
Najczęstsze objawy erozji szkliwa to:
-nadwrażliwość zębów (na ciepłe i zimne pokarmy),
-żółtawe przebarwienia na zębach,
-kruchość i przezroczystość zębów (pękające, przezierne brzegi),
-bóle zęba.
Przyczyny erozji szkliwa
Jakie przyczyny doprowadzają do erozji szkliwa? Oto one:
-często spożywanie kwasowej żywności i napojów,
-mycie zębów zaraz po spożyciu kwaśnych pokarmów,
-zbyt duże lub częste stosowanie pasty z fluorem,
-zbyt rzadkie picie wody.
Warto więcej powiedzieć o samej niewłaściwej diecie, która głównie odpowiada za omawiany przez nas problem. Najbardziej szkodliwe dla naszej jamy ustnej są takie pokarmy, jak:
-słodzone napoje gazowane,
-słodzone napoje energetyczne,
napoje alkoholowe,
-soki cytrusowe,
-niektóre owoce (cytrusy, porzeczki, wiśnie),
niektóre warzywa (szpinak, szparagi, brukselka).
Erozja szkliwa – leczenie i profilaktyka
Jak leczyć erozję szkliwa? Przede wszystkim ważne jest zaaplikowanie plomby, czyli wypełnienie ubytku odpowiednim kompozytem. Pamiętaj, że powstałe w wyniku erozji zmiany są nieodwracalne. To z kolei sprawia, że bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka. Warto w pierwszej kolejności zmodyfikować w tym celu swoje codzienne menu i wyeliminować z niego dużą ilość pokarmów kwasowych. Jeżeli przepadasz za słodkimi napojami gazowanymi czy sokami owocowymi, pij je przez słomkę, aby w jak najmniejszym stopniu dotykały one powierzchni zębów.
Erozja szkliwa – pasta i inne produkty z fluorem
Na rynku można dziś znaleźć wiele past chroniących przed erozją szkliwa. Przede wszystkim powinny one zawierać fluor, ksylitol lub hydroksyapatyt. Składniki te skutecznie zapobiegają próchnicy, m.in. dlatego, że efektywnie neutralizują znajdujące się w jamie ustnej kwasy. Ważne jednak, aby zachować tu umiar. Co to oznacza? Głównie to, że np. połykanie dużych ilości past z fluorem przez dzieci zwiększa ryzyko fluorozy szkliwa, czyli zaburzenia wyróżniającego się przebarwieniami w formie żółtobrązowych zmętnień lub jasnożółtych. Do problemu tego doprowadza również zbyt duże przyjmowanie fluoru w postaci suplementów.
Dowiedz się więcej
Regularne wizyty u stomatologa są ważne, jeśli zależy Ci na monitorowaniu stanu szkliwa oraz utrzymaniu zdrowej higieny jamy ustnej. Dlatego najlepiej odwiedzać lekarza przynajmniej raz na pół roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o problemie, jakim jest erozja szkliwa, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.