Wypełnienia stomatologiczne, popularnie nazywane plombami, pełnią ważną rolę. Pozwalają na odbudowę zęba po leczeniu, przywracając mu funkcjonalność i estetykę oraz zabezpieczając go przed bakteriami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Czy jednak może się zdarzyć, że takie wypełnienie wypadnie?
W jakich sytuacjach może wypaść plomba?
Odpowiedzmy na pytanie zadane w tytule dzisiejszego wpisu: czy plomba może wypaść? Niestety tak, to może się zdarzyć w określonych sytuacjach. Jakie to sytuacje? Najczęściej dochodzi do tego podczas jedzenia, a powodem wypadnięcia wypełnienia jest pechowe ugryzienie twardego pokarmu lub przeżuwanie twardych i kleistych słodyczy. Wypadnięcie plomby z zęba może się też zdarzyć, jeżeli używasz zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem, na przykład do przecinania nici czy otwierania butelek.
Przyczyna utraty wypełnienia może też tkwić w niewłaściwym dbaniu o higienę jamy ustnej, która jest jedną z najczęstszych przyczyn niszczenia zębów. Na zębach stale gromadzi się płytka bakteryjna, która ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, jeżeli na bieżąco się jej nie usuwa (czyli po prostu nie myje się regularnie zębów). Kamień nazębny przyczynia się do stopniowego niszczenia miejsca, w którym plomba łączy się z zębem. W efekcie powstają szczeliny i umocowanie wypełnienia zostaje osłabione. Dlatego tak ważne są regularne gabinetowe higienizacje.
Wypadanie plomb może też następować z powodu bruksizmu, przypadłości polegającej na napadowym, niekontrolowanym zgrzytaniu zębami. Jego efektem jest nadmierne ścieranie zębów, co wpływa również na stan wypełnień. Również wady zgryzu mogą wpływać na niszczenie i utratę plomb.
Plomby mogą też wypadać z powodu swojego wieku. Wprawdzie stosowane w stomatologii zachowawczej materiały i metody są coraz doskonalsze, jednak z upływem lat stabilność umocowania wypełnienia może się osłabić.
Wypadła plomba – co robić?
Jeżeli dojdzie do wypadnięcia plomby, należy udać się na wizytę do stomatologa. Nie powinno się z tym zwlekać. Nie tylko dlatego, że brak plomby wiąże się z dyskomfortem, ale także z tego powodu, że ząb pozbawiony wypełnienia nie jest chroniony przed bakteriami, które mogą łatwo przedostawać się do jego głębszych warstw, podobnie jak resztki jedzenia. W efekcie może stosunkowo łatwo dojść do infekcji miazgi.
Jeżeli nie masz możliwości szybkiego odwiedzenia dentysty, możesz zastosować dostępne w aptekach wypełnienie tymczasowe, które zabezpieczy ząb na czas dzielący Cię od wizyty w gabinecie.
Co robi dentysta, gdy wypadnie plomba? Przede wszystkim w takim przypadku stomatolog musi uważnie zbadać stan zęba. Po jego odpowiednim opracowaniu założy on nowe, trwałe wypełnienie. Może się zdarzyć, że przy wypadnięciu wypełnienia doszło też do znacznej utraty tkanek zęba. Wówczas zamiast klasycznego wypełnienia lekarz może zaproponować inne rozwiązanie, na przykład założenie korony.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wypełnieniach, zapraszamy do Ambasady Uśmiechu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 691 777 197 lub wypełniając formularz.